Izklaide vai atkarība?

 Jebkura spēle ir piedzīvojums, kas mudina riskēt un noslēgumā ļauj sajust uzvaras vai zaudējuma garšu. Azartspēlēm (spēļu automātiem, kāršu spēlēm, interneta spēlēm, loterijām, derībām u.c.) raksturīgs īpaši paaugstināts riska faktors, jo cilvēks uz spēles liek savus finansiālos līdzekļus. Kā zināms, cilvēks spēj kontrolēt tikai daļu no spēles procesa, tāpēc īpaši jāuzmanās no pārlieku lielas aizrautības ar spēli, lai tā nepārņemtu pilnīgi savā varā. Nepieciešams nodalīt spēli kā izklaides veidu no atkarības, kas var kļūt bīstama cilvēka garīgajai veselībai, kā arī ievērojami ietekmēt materiālo stāvokli. Tas nozīmē, ka, uzsākot spēli, tās dalībnieks uzņemas atbildību par savu lēmumu spēlēt, kā arī lēmumu spēli pārtraukt, pirms radītas neatgriezeniskas sekas.

Ikvienam spēlētājam jāapzinās, ka pataloģiska azartspēļu atkarība ir reāla slimība – 1980. gadā tā tika oficiāli atzīta un iekļauta starptautiskajā psiholoģisko slimību klasifikatorā (ICD - 10). Azartspēļu atkarības rašanās procesā iesaistās visi tie paši neiroķīmiskie mehānismi, kas organismā darbojas narkotiku, alkohola, seksuālo izjūtu, mīlestības un citu ļoti spēcīgu emociju ietekmē. To definē kā pieaugošu vēlmi spēlēt spēles, palielinoties spēles ilgumam un biežumam, neskatoties uz indivīda sociālajiem apstākļiem, piemēram, pieaug parādsaistības, kavē profesionālo izaugsmi vai parādās problēmas ģimenē.

Atbildīgs spēlētājs uztver azartspēles kā vienu no izklaides veidiem un ievēro sev iekšēji nospraustos noteikumus, kas skar spēlē ieguldītās naudas un patērētā laika limitus. Atbildīgs spēlētājs nedomā par azartspēlēm kā reālu peļņas gūšanas veidu, bet dara to vienīgi savam priekam. Atbildīgs spēlētājs saglabā kontroli pār sevi un atpazīst atkarības riskus, ja tādi pastāv, un nepieciešamības gadījumā ir gatavs vērsties pēc palīdzības pie atkarību ārstēšanas speciālistiem vai atbalsta grupām.

Pēc palīdzības nepieciešams vērsties, ja cilvēks ir zaudējis kontroli pār azartspēlēm – ja tās ir pārņēmušas visas cilvēka domas un sāk ietekmēt indivīda veselību, attiecības ar līdzcilvēkiem, materiālo stabilitāti un citas dzīves jomas. Lai noskaidrotu, vai esat azartspēļu atkarības riska grupā, aicinām izpildīt šo testu.

Atkarības slimnieks nav spējīgs atgriezties pie epizodiskas tās vai citas atkarību izraisošas vielas, procesa lietošanas. Atkarības procesu nevar kontrolēt tikai ar gribasspēku un raksturu. Atkarība ir slimība, kas nav ārstējama, bet, izprotot tās dabu un attīstības likumsakarības, atkarīgais var nelietot un dzīvot produktīvāk.

Padomi, kā kontrolēt spēli un savas robežas

Nespēlējiet, ja esat sliktā garastāvoklī vai depresīvs
Nespēlējiet, ja esat alkohola vai narkotisko vielu reibumā
Pirms sākat spēli, iepazīstieties ar spēles noteikumiem
Starp spēlēm atpūtieties, lai spētu skaidri un racionāli domāt
Nespēlējiet ar mērķi nopelnīt - nosakiet savu spēļu budžetu, ievērojiet to un necentieties atspēlēties
Nosakiet, cik lielu daļu no laimētās summas atvēlēsiet jaunu likmju veikšanai un ievērojiet to
Nosakiet laika limitu spēlēšanai un neļaujieties vēlmei spēlēt ilgāk
Nespēlējiet pārāk ilgi! Pātrauciet spēli, kamēr jums veicas

Ja Jums nepieciešama nopietnāka palīdzība, aicinām zvanīt uz īpaši azartspēļu atkarīgajiem un līdzatkarīgajiem izveidotu atbalsts tālruni 29323202 vai vērsties pēc palīdzības šajās iestādēs:

Rīga

Biedrība "Esi brīvs"
Konsultācijas, individuālā terapija

 

"Anonīmie spēlmaņi"
"Vesels rīdzinieks veselā Rīgā"
Alkoholisma, narkomānijas un azartspēļu ārstēšanas un rehabilitācijas programma
Программа лечения от алкоголизма, наркомании и азартных игр и последующей реабилитации
SIA Narkoloģiskais doktorāts "Dzīves enerģija"

Jelgava

Jelgavas narkoloģiskā slimnīca "Ģintermuiža"

Daugavpils

Daugavas slimnīca, Narkoloģiskais stacionārs
Zvani uz atbalsta tālruni! 29323202